|
|
|
Neosho Daily News - Neosho, MO
  • Full election results

    • email print
  • Votes Percent
    Precincts counted (of 22) 22 100.00
    Registered voters – total 35,066
    Ballots cast – total 2,749
    Voter turnout – total 7.84
    Neosho R-5 School District
    Jonathan Russell 410
    David Pevahouse 154
    William G. Weber 384
    Mike Stauffer 539
    Seneca R-7 School District
    Vote for 2
    Lee Hall 386
    Suzanne Brown 348
    Roger Robertson 292
    Frank Ikerd 286
    East Newton R-VI School District
    Vote for 2
    Vicky Rawlins 433
    Mark Knight 486
    Keith Guinn 445
    Martin L.D. Lindsted 47
    East Newton School Bond Issue
    Yes 306
    No 468
    McDonald County R-1 School District
    Vote for 2
    Chris A. Smith. . .789 36.80
    Frank Woods . . . .830 38.71
    Camille Graves. . 517 24.11
    McDonald County School Bond Issue
    Yes 1,015 76.26
    No 316 23.74
    Anderson East Alderman
    Gene Cantrell 101 99.02
    Anderson West Alderman
    Chester Neel 37 97.37
    Goodman Mayor
    Greg Richmond 81 65.32
    J.R. Fisher 43 34.68
    Goodman Tax Collector
    Dawn Bunch 105 99.06
    Goodman North Alderman
    Crystal Vaughan 11 14.47
    Kristin Lett 21 27.63
    Alice Wilson Kezar 44 57.89
    Goodman South Alderman
    Bill Hess 40 97.56
    Noel Mayor
    John D. Lafley 58 41.13
    Steve Kelly 32 22.70
    Lewis Davis 39 27.66
    Maurice Haney 10 7.09
    Noel City Collector
    Nancy Irish 126 99.21
    Noel Marshall
    Paul Gardner 81 60.90
    Noel North Alderman
    Linda Glendenning. . . 22 100.00
    Noel South Alderman 2 YR
    Tammy White 48 92.31
    Noel South Alderman 1 YR Unexp.
    William Rose 40 88.89
    Noel West Alderman 2 YR
    Faye Davis 36 73.47
    Noel West Alderman 1 YR Unexp.
    Genaro Salas 8 42.11
    Nancy Zoerlin 1 5.26
    Gary Poynor 1 5.26
    David Cristie 1 5.26
    Lonnie Huckaby 1 5.26
    Don Amos Jr. 1 5.26
    Warren Penn 1 5.26
    Noel West Alderman 1 YR Unexp.
    John Bunch 1 5.26
    Lonnie Stetina 1 5.26
    Sherry Shurback 1 5.26
    Almeda Freeman 1 5.26
    Pineville North Alderman
    Jim Gray 17 23.94
    Larry W. Henson 15 21.13
    Gregg Sweeten 39 54.93
    Pineville South Alderman
    Ann Crowder-Sani 30 96.77
    Diamond R-IV School District
    Vote for 2
    Beth Nickolaisen 204 28.06
    John Littlefield 172 23.66
    Max Struewing 82 11.28
    Chris Macy 265 36.45
    Westview C-6 School District
    Vote for 2
    Max Drake 32 48.48
    Michele Babbitt 21 31.82
    Amber Haase 13 19.70
    City of Neosho Councilman
    Vote for 2
    Steve P. Hart 297 47.83
    Tom Workman 298 47.99
    City of Diamond Mayor
    Shane Hunter 83 57.24
    City of Stark City Trustee
    Vote for 2
    Jack N. Cook 14 50.00
    Gene Stickler 14 50.00
    Page 2 of 2 - City of Granby Mayor
    Ronald L. Arnall (RL). . .104 34.44
    Craig W. Hopper . . . .98 32.45
    Paul Ferguson . . . . . . 90 29.80
    Martin Lindsted . . . . . .5 1.66
    City of Granby Municipal Judge
    Steve White 278 99.29
    City of Granby City Collector
    Sharon Stephenson . . .201 67.45
    George Kelly . . . . . . .. . . .97 32.55
    City of Diamond City Councilman E. Ward 2 YR
    Billie Jo Hardy 49 96.08
    City of Diamond City Councilman W. Ward 2 YR
    Brenda Schmitt 70 76.09
    Jennifer A. Towe 21 22.83
    City of Fairview Councilman N. Ward
    Florence Belt 13 100.00
    City of Fairview Councilman S. Ward
    Pam McNee 14 87.50
    City of Granby For Alderman N. 2 YR
    Travis Gamble 55 48.67
    Melinda Stribling 58 51.33
    City of Granby For Alderman S. Ward
    Ira Hawkins 165 98.21
    City of Seneca Alderman Ward 1 2 YR
    BJ Baca 15 16.13
    Bob Wilson 60 64.52
    Donald Ackerson 18 19.35
    City of Seneca Alderman Ward 2 2 YR
    Cecil Vance 53 52.48
    Skyler Jones 14 13.86
    Bruce Jeffers . . . . . . .33 32.67
    City of Seneca Alderman Ward 3 2 YR
    Hack Zane 70 95.89
    Town of Linda For Trustee
    Vote for 2
    Bruce Anderson . . . . .86 34.40
    Denny Holdgrafer. . . .83 33.20
    Douglas Reid . . . . . . . . 27 10.80
    Robert W. Maples . . . . .48 19.20
    Village of Newtonia Trustee
    Vote for 2
    Arlinda Riggs 19 52.78
    Dale Landreth 17 47.22
    Village of Stella Trustee
    Vote for 3
    Bill Alsop 14 35.00
    Betty Jean Bishop. . .14 35.00
    Peggy Clarkson . . .12 30.00
    Village of Ritchey Trustee 2 YR
    Vote for 2
    Tamara D. McDonnell. . . .17 48.57
    Jerry Hawkins . . . . . .18 51.43
    Village of Ritchey Trustee 1 YR
    Vote for 2
    Lewis L. Marion 18 51.43
    Carolyn Marion 17 48.57
    Seneca Special Road District Road Commissioner 3 YR
    Gale Webb 228 42.38
    Robert (Bob) Murray. . .190 35.32
    S. Dale Ramsey . . 116 21.56
    Seneca Area Fire Protection District Board of Directors 6 YR
    Roy Lankford . . . 206 99.04
    Seneca Area Fire Protection District Board of Directors 4 YR unexp.
    Rayma L. Hinz . . .. . . 65 35.52
    Brook A. Leonard . . .118 64.48

        calendar