It was a historic season for the Neosho boys program and that history continued to be made when senior midfielder Hunter Gilliam earned Class 3 all-state honorable mention.

Gilliam already earned all-conference, all-district, and all-region.

It’s been a long time since a Neosho boys soccer player has earned such a distinguished honor — midfielder Lucas Merino earned all-Class 3 Southwest Region in 2005 and goalkeeper Scott Bartoski earned Class 3 honorable mention in 2004.

Neosho’s district title this season was only the third in boys soccer in school history, following upon the 2004 and 1986 teams.

CLASS 3 ALL-STATE

FIRST TEAM

D: Corey Goede, Summit

D: Jeremiah Collins, Washington

D: Nick Janke, Rolla

D: Mitch Stephens, Glendale

D: Ben Keesee, Smithville

F: Joel Strauser, North County

F: Bryce Sancegraw, Farmington

F: Tristan Stotler, Farmington

F: Billy Hency, Summit

F: Conlan Jarvis, Washington

F: Joey Spotanski, Fort Zumwalt South

F: Collin Chrun, St. Dominic

F: Adam Burnett, Parkway Central

F: Braden Johnson, Fort Zumwalt South

F: Collin McDonough, St. Dominic

F: Nick Brandt, Helias

F: Dylan Brown, Republic

F: Chandler Peterson, Platte County

F: Seth Wiebusch, Harrisonville

F: Connor Blentlinger, Harrisonville

F: Hser Chris Htoo, Kansas City East

GK: Sam Gomez, Webster Groves

GK: Elliot Lorenz, Ladue

GK: Eric Bauche, St. Dominic

GK: Gage Patterson, Glendale

GK: Daniel Orozco, Van Horn

MF: James Dulle, Clayton

MF: Carter Tietjens, Smithville

MF: Cameron Baird, Parkway Central

 

SECOND TEAM

D: Weston Barker, Cape Central

D: Will Tegenkamp, Webster Groves

D: Alex Cobin, Ladue

D: Alex Leonard, Republic

D: John Navarrette, Carthage

D: Nate Chaiprathum, Grain Valley

D: Noe Medrano, Marshall

D: Syed Ahmed Zaki Mosavy, Kansas City East

F: Dawson Harper, North County

F: Nick Reiser, DeSoto

F: Jordan Andrews, Webster Groves

F: Will Peacock, Parkway Central

F: Jack Kavanaugh, Liberty

F: Cory Allensworth, Hannibal

F: Frankie Sacco, Westminster

GK: Drew Blair, Rolla

GK: Brody Pitts, Harrisonville

MF: Lucas Spray, North County

MF: Connor Portlock, Windsor

MF: Esteban Borja Pena, Windsor

MF: Camden Dunne, Parkway Central

MF: Harry Skordos, Parkway West

MF: Elder Reyes, Carthage

MF: Logan Welle, Grain Valley

MF: Brandon Aguilar, Marshall

MF: Angel DeAvila, Van Horn

 

HONORABLE MENTION

D: Bennet Williams, Liberty

D: Henok Moges, Parkway North

D: Zach Cancila, Westminster

D: Thomas Spence, Glendale

D: Alex Bearden, Harrisonville

F: Mark Moore, Hillsboro

F: Kyle Cronin, Parkway North

F: Brandon Speigle, Grain Valley

F: Samuel Deleon, Excelsior Springs

F: Gaven Frizzell, Kearney

GK: Mathew Brozovich, St. Mary’s

GK: Ottmar Escalante, Washington

GK: Will van Hornbeek, Bolivar

GK: Yamungu Mapenzi, Kansas City East

MF: Jeffery Thornbrough, Sikeston

MF: Jackson Schrum, Farmington

MF: Owen Culver, Webster Groves

MF: Jacob Hoehne, Pacific

MF: Matt Rush, Fort Zumwalt South

MF: Jack Douglas, Liberty

MF: Max Sengl, St. Dominic

MF: Jisung Kim, MICDS

MF: Hunter Gilliam, Neosho

MF: Trenton Roetto, Republic