MSHSAA STATE WRESTLING CHAMPIONSHIPS

at Mizzou Arena, Columbia

Thursday's first round matches

Class 3

106

Dillon French, Festus (36-8) vs. Ethan Moses, VANHRNIN (39-11)

Cayden Auch, Neosho (48-3) vs. Payton Irvin, St. Charles (30-15)

Garrett Deason, Kearney (40-7) vs. August Phegley, CENTRLCG (31-18)

Bryce Edison, WARRENTN (20-15) vs. Kyler Carter, Webb City (45-5)

Jake Mann, Ladue (49-4) vs. Dagan Sappington, Carthage (24-14)

Vincent Boyen, Pacific (35-10) vs. J.T. O'Rourke, Smithville (26-17)

Anthony Sederburg, Rolla (46-1) vs. Sam Jeffries, Fort Zumwalt South (14-16)

Jackson Shea, Battle (33-8) vs. Tate Hendricks, Washington (23-21)

 

113

Kyle Crawford, Farmington (41-12) vs. Braden Stark, Fort Zumwalt East (25-15)

Brayden Bradley, Belton (35-9) vs. Kolton Sanders, Neosho (34-13)

Ben Bohr, St. Charles (39-5) vs. Dezmond McSellers, Rockwood Summit (24-14)

Oscar Ortiz, McDonald County (38-5) vs. Nick Maddux, Platte County (16-15)

Nathan Pulliam, Rolla (46-0) vs. Kash Ocobock, William Chrisman (25-15)

Jakob Balleydier, Pacific (34-10) vs. Cameron Steinhoff, Liberty West (33-6)

James Freitag, Kearney (39-5) vs. Riley Wertz, Willard (26-4)

Nick Lindley, Fort Zumwalt South (31-7) vs. Zack Naucke, Festus (34-5)

 

120

Callum Sitek, Pacific (40-4) vs. Michael Taylor, Republic (44-10)

Joshua McCallister, Parkway West (34-3) vs. Trent Starr, Grain Valley (24-7)

Evan Winder, Helias Catholic (22-8) vs. James Short, Hillsboro (36-11)

Blake Bills, Platte County (37-13) vs. Benjamin Lindley, Fort Zumwalt South (27-10)

Jordan Kestner, St. Charles (31-4) vs. Tim Wiley, Warrensburg (36-10)

Carter Sickmeier, Union (33-14) vs. Dalen Moore, Carthage (36-6)

Clayton Singh, Kearney (45-7) vs. Gabriel Sekou, University City (35-8)

Andrew Kinder, Windsor (39-12) vs. Jakob Gerow, McDonald County (41-4)

 

132

Dylan Owens, Hillsboro (30-3) vs. Jaylon Whitted, McCluer (11-8)

Austin Kincaid, Platte County (31-17) vs. Zack Carr, Helias Catholic (40-13)

Alex Clutter, St. Charles (41-4) vs. Jordan Borseth, NORTHCO (29-16)

Jonathan O'Connell, Republic (43-9) vs. Blake Ackerman, Smithville (36-13)

Trenton Young, Neosho (45-8) vs. Preston Murphy, VANHRIN (39-10)

Gage Kassing, Pacific (36-6) vs. Tyler Wilson, Hannibal (26-14)

Devan Lewis, Kearney (42-7) vs. Holden Hughes, Carl Junction (27-12)

Ben Leach, Liberty West (32-13) vs. Connor Zimmermann, Desoto (30-18)

 

138

Sam Frankowski, Rockwood Summit (33-4) vs. Nick Filger, Platte County (28-21)

Braxton Barnes, Neosho (43-6) vs. Gavin Morawitz, Hannibal (32-20)

Mitchell Bohlken, Smithville (37-9) vs. Dana Cates, Washington (27-27)

Donald Griffin, Parkway West (29-12) vs. Tallon Heimbach, Willard (36-4)

Christian Zeik, Liberty West (32-1) vs. Gabe Blain, Camdenton (39-13)

Ian Asher, Farmington (31-16) vs. Caden Green, Kearney (41-7)

Coleman Brainard, Rolla (44-4) vs. Tommy Truong, St. Charles (29-11)

Mitchell Alexander, Grain Valley (5-2) vs. Charles Getz, Webster (8-6)

 

145

Grant Pauli, Windsor (44-6) vs. Coby Aebersold, Kearney (39-15)

Corben Pugh, Carthage (39-8) vs. Tretin Helton, Liberty West (33-13)

Trent LeGrotte, Grain Valley (38-8) vs. Luke Shaver, Festus (33-20)

Christian Null, Fort Zumwalt South (36-18) vs. Kenyen Keiber, Parkview (27-11)

Kaleb Greening, Hannibal (34-15) vs. Jack Teague, McDonald County (32-18)

Jordon Sanders, Hillsboro (26-11) vs. Ryan Hampton, Smithville (16-6)

Alex Garrett, Willard (51-1) vs. Peter Zhang, University City (29-13)

Nolan Saale, Platte County (30-19) vs. Eric Pettibone, Webster (24-9)

 

170

James Anding, Pacific (33-1) vs. Treyvon Ward, St. Charles (38-7)

Braden Danner, Harrisonville (45-4) vs. Timber Teague, McDonald County (27-17)

Jacob Orsay, Ladue (34-0) vs. Lucas Watson, Desoto (20-10)

Ymbar Polanco, Carthage (28-15) vs. Matthew Witthar, Kearney (24-9)

Drayke Perry, Neosho (37-13) vs. Kenneth Maluia, VANHRNIN (35-14)

Connor Richey, Windsor (34-12) vs. John Kershman, Fort Zumwalt South (35-17)

Robert Weber, Belton (40-5) vs. Jordon Irwin, Marshfield (34-9)

Austin Carroll, Hannibal (36-15) vs. Ryder Kuenzel, Union (34-17)

 

182

Ryan Yarnell, Windsor (49-0) vs. Jonny Goggins, Webb City (11-19)

Albert Brown, McCluer (27-14) vs. Jack Goin, Belton (40-11)

Joey Williams, Neosho (47-3) vs. Gunnar Noud, Washington (12-7)

Dakota Schmidt, Platte County (44-9) vs. Alex Drmac, Fort Zumwalt South (32-18)

Jackson Barnhart, Parkway West (34-4) vs. Mason Walters, William Chrisman (22-29)

David Clark, Union (32-18) vs. Clay Wilson, Marshfield (45-6)

Sam East, Harrisonville (40-4) vs. Callen Morley, Ladue (34-13)

Karthik Mogallapu, Rockwood Summit (31-10) vs. Dillon Lancaster, Carthage (25-8)

 

220

Dalton Berg, Farmington (42-9) vs. Chris Perez, Carthage (21-20)

Chase Kirby, Hannibal (29-14) vs. Jaden Worthington, Grain Valley (21-4)

Zane Persinger, Neosho (34-13) vs. Chase Keleman, Pacific (14-7)

Nick Kruse, Harrisonville (44-4) vs. Justin Mowry, St. Charles (26-8)

Charlie McCracken, Westminster Christian (43-3) vs. Aaron Maluia, VANHRNIN (39-13)

Mike Allison, NORTHCO (37-4) vs. Matt Miller, Webb City (29-11)

Sage Smart, Platte County (46-5) vs. Jeremiah Austin, Clayton (36-10)

Temitayo Sobamowo, Webster (24-12) vs. Travin Plemmons, Marshfield (37-12)

 

285

Landon Porter, Desoto (40-2) vs. Jacob Adams, Fort Zumwalt South (29-17)

Tanner Karnes, Warrensburg (40-7) vs. Justin Briggs, Rolla (34-12)

Jonathon York, University City (37-2) vs. Trevor Heitsch, Pacific (29-19)

Zeke Wall, Carl Junction (35-9) vs. Donovan McBride, Grain Valley (27-14)

Adrian Hitchcock, Neosho (47-2) vs. Matthew Knopp, Platte County (30-20)

Joe Becker, Hillsboro (35-6) vs. Cody Imbierowicz, St. Charles (39-9)

David Toese, William Chrisman (49-2) vs. Brener Ocana, Carthage (31-19)

Derron Funches, Hazelwood East (15-6) vs. David Rowland, Sikeston (36-17)

 

Class 1

106

Logan Ferrero, Whitfield (39-9) vs. Jack Gearhart, SMA (30-18)

Keegan Allen, Gallatin (23-2) vs. Jason Strope, Fatima (29-10)

Kaden Anderson, Mid-Buch (47-8) vs. Henry Kaiser, LSCH (27-21)

Sam Wilhelm, Knob Noster (43-5) vs. Nicky O'Toole, Centralia (19-28)

Levi Connelly, Seneca (44-6) vs. Quentin Reickard, Lafayette County (24-18)

Kaden Crane, Palmyra (32-11) vs. Ethan Wood, Rockport (33-10)

Cooper Fisher, Marceline (44-9) vs. Conner Pinkley, Buffalo (24-29)

Garrett McCutchen, Lawson (36-11) vs. Owen Brotherton, Brentwood (25-17)

 

113

Connor McAteer, Whitfield (34-13) vs. Cole Whitehead, Seneca (19-17)

Tim Speer, Mid-Buch (47-9) vs. Tyler Simpson, Lafayette County (28-9)

Cole Ritter, Adrian (41-2) vs. Louis Song, Brentwood (11-17)

Colton Fisher, Marceline (39-11) vs. Noah Walters, Lawson (18-22)

Ross Critten, Gallatin (44-0) vs. Nick Williams, South Harrison (28-21)

Tristin Benson, Hancock (38-7) vs. Triston Kralicek, Diamond (26-19)

Tanner Dalinghaus, Lathrop (44-4) vs. Mary Belle Harrell, Macon (26-12)

Lucas Laux, Fatima (34-5) vs. Adam Runge, LCHS (24-20)

 

120

Wade Raeman, Whitfield (39-10) vs. Ayden Wayne, Gallatin (30-14)

Payton Lafoy, Versailles (31-17) vs. Dylon Pappert, Stanbery (23-5)

Donavan Parn, Brookfield (41-5) vs. Austin Perry, New Mad. Central (24-22)

Andrew Beane, Lathrop (47-4) vs. Austin Behler, Diamond (27-16)

Teague Travis, Father Tolton (42-1) vs. Jeremy Wimer, Albany (25-21)

Blade Crook, Hancock (32-13) vs. Radley Reed, Penney (36-9)

Dylan Wade, Maysville (50-3) vs. Grant Smith, Seneca (14-25)

Isaac Conrad, LSCH (31-16) vs. Logan Claypole, Richmond (22-12)

 

132

Jeffrey Ditter, Whitfield (40-6) vs. Brodie Payne, Knob Noster (36-11)

Kade Kennedy, Plattsburg (25-6) vs. Andrew Huddleston, Hallsville (38-9)

Jadon Henry, North Callaway (46-2) vs. Jaren Foster, LSCH (22-24)

Austin Bowman, Richmond (43-5) vs. Creed Webster, Mid-Buch (46-11)

Wyatt Segar, POLO (45-6) vs. Jared Eads, Maysville (35-19)

Ashton Wynn, Hancock (26-6) vs. Max Roark, Seneca (48-6)

Drake Eychaner, North Andrew (41-5) vs. Joey Livigne, Lafayette County (26-21)

Ethan Smith, Buffalo (49-3) vs. Xavier Lane, Brentwood (29-10)

 

138

Ross Arch, Palmyra (32-1) vs. Hunter Hoelscher, Lonejack (34-15)

Ethan Skinner, Lafayette County (39-7) vs. Kooper Wilson, Versailles (41-9)

Braden Carpenter, Lawson (25-9) vs. Legend Alicea, Whitfield (15-27)

Jayden Schepker, Warsaw (33-16) vs. Drayton Harris, Gallatin (36-5)

Dalton Hembree, Seneca (41-3) vs. Trent Rowland, Hallsville (25-16)

Chase Lynch, Brentwood (26-8) vs. Conner Berry, Maysville (32-22)

Clayton Stallo, Marceline (20-5) vs. Keaton Rackley, Buffalo (32-23)

Chase Davidson, Mid-Buch (51-5) vs. Keith Clay, Sumner (35-6)

 

152

Matt Schueddig, Whitfield (25-23) vs. Trustin Schieber, Lexington (19-14)

Dayton Fields, Seneca (45-4) vs. Will Engel, Albany (36-17)

Grafton Littrell, Centralia (47-3) vs. Nathan Butler, Brentwood (25-18)

Cade Killingsworth, Lawson (36-9) vs. Kyler Griep, Blair Oaks (31-10)

Brock Mauller, Father Tolton (48-0) vs. Jake Williams, Mid-Buch (13-6)

Peyton Timbrook, Palmyra (9-8) vs. Tyson Thomas, CARROLTN (42-6)

Tyler Paul, Lathrop (34-6) vs. Brandon Rogalski, Knob Noster (38-15)

Jacob Wicker, New Madrid Central (28-16) vs. Khalil Walker, Brookfield (40-9)

 

160

Ethan Hovis, Whitfield (39-16) vs. Cole Hatfield, Seneca (44-10)

Cole Gripka, Maysville (31-15) vs. Tom Crouse, Gallatin (32-9)

Jarrett Jacques, Father Tolton (45-0) vs. T.J. Lawrence, LSCH (26-23)

Rylan Chrisman, Marceline (33-3) vs. Trey Schieber, STANBERY (32-16)

Sean Emerson, Lexington (34-7) vs. Brendon Arthur, Lathrop (33-21)

Conner Roberts, Palmyra (22-15) vs. Chad Maupin, North Callaway (25-7)

Dalton Cook, Lawson (26-2) vs. Joseph Hilburn, POLO (38-15)

Andrew Martin, Holden (43-3) vs. William Buchanan, Principia (20-11)

 

170

Zac Russell, Whitfield (42-9) vs. Bryce Ackerman, Butler (38-15)

Kaegan Hubbard, Lawson (36-7) vs. Elijah Harper, Penney (25-9)

Floyd Miller, Buffalo (53-2) vs. Stevie Keyes, Principia (12-13)

Brent Downey, Brookfield (20-8) vs. Trent Strong, Maysville (25-13)

Bryce Lautenschalger, Lexington (40-6) vs. John Shanks, STANBERY (33-9)

Tayveon Brown, Brentwood (29-10) vs. Peyton Seiz, Holden (35-15)

Justin Wright, Lathrop (50-2) vs. Hunter Teeter, Marceline (40-16)

Jordan Ishimura, Seneca (19-4) vs. A.J. Snow III, LSCH (13-15)

 

195

Anthony Heard, LSCH (42-10) vs. Thomas Macomber, Lathrop (10-2)

Trevor Bodine, Centralia (42-7) vs. Forrest Hertzog, Holden (30-10)

Eyan Coldren, Plattsburg (25-7) vs. Davonte Trotter, Hancock (37-8)

Kale Schrader, Seneca (46-3) vs. Ian Hayden, Hallsville (27-17)

Kodie Bellury, Knob Noster (45-3) vs. Thomas Long, SPLC (16-14)

Cody Babb, New Madrid Central (22-4) vs. Jacob Velasquez, Mid-Buch (32-17)

Jadan Whitney, Trenton (34-5) vs. Keilan Jacques, El Dorado Springs (31-10)

Wyatt Becker, Lawson (32-7) vs. Alex Reyes, Principia (28-11)

 

220

William Boldt, Whitfield (38-4) vs. Kane Dobson, Lexington (25-8)

Travis Stout, Holden (26-9) vs. Blake McClain, Plattsburg (37-3)

Graydee Rains, Gallatin (34-1) vs. Bowen Li, LSCH (22-23)

Justin Leath, Lonejack (41-4) vs. Jordan Delashmutt, North Callaway (26-8)

Colten Kenady, Buffalo (51-3) vs. Ethan Bowers, Lawson (35-12)

Daniel Young, Sumner (33-6) vs. Kenneth Pulley, Penney (28-8)

Brett Campbell, Summit Christian (54-0) vs. Jacob McGough, Diamond (12-9)

Jacob Bieser, Valle Catholic (23-17) vs. Mason Owen, Trenton (34-5)

 

285

Max Darrah, Whitfield (24-0) vs. Andrew Forgette, Adrian (33-12)

Blade Powers, Albany (36-7) vs. Jeffery Smoot, Macon (36-3)

Nathaniel Fauquier, Warsaw (37-9) vs. Gabriel Rubio, LSCH (18-11)

Payton Wallace, Lexington (23-7) vs. Wyatt Callaway, Mid-Buch (40-13)

Brooks Baker, Brookfield (37-1) vs. Michael Saucedo, Maysville (19-17)

Jay Maltbia, New Madrid Central (29-17) vs. Grant Durman, Seneca (21-19)

Quinton Wolfe, Lathrop (35-11) vs. Michael Jordan, Lafayette County (23-13)

Justin McGough, Diamond (40-13) vs. Richard McQuay, Brentwood (28-13)