MSHSAA WRESTLING CHAMPIONSHIPS (first round matches)

at Mizzou Arena, Columbia

CLASS 3

106

Cody White, North County (29-7) vs. Wyatt George, Republic (37-17)

Bryce Edison, Warrenton (32-17) vs. Ethan Moses, Van Horn (44-4)

Christian Finley, Willard (47-2) vs. Gatlin Taylor, Poplar Bluff (28-17)

Gavin Adams, Helias Catholic (44-6) vs. Ettien Rodgers, Hazelwood East (34-8)

Manareldeen Fajors, Ladue (23-2) vs. Vincent Cesaro, Platte County (17-22)

Dillon French, Festus (33-5) vs. Landon Kivett, Neosho (43-14)

Eli Ashcroft, Kearney (40-6) vs. Joseph Beck, Fort Zumwalt East (30-9)

Dayton Boyd, Farmington (28-13) vs. Kyler Carter, Webb City (38-3)

 

113

Austin Wadlow, Farmington (32-6) vs. Grant Stathopoulos, Platte County (25-24)

Cole Patton, Lebanon (34-14) vs. Tate Hendricks, Washington (29-13)

Garrett Deason, Kearney (29-8) vs. Aidan Haggard, Hillsboro (26-18)

Braden Stark, Fort Zumwalt East (22-6) vs. Hayden Crane, Neosho (34-18)

Kaelen Raible, Fort Zumwalt South (25-18) vs. Jacob Fuglsang, Camdenton (34-11)

Dezmond McSellers, Rockwood Summit (29-8) vs. Kash Ocobock, William Chrisman (27-10)

Michael Finley, Willard (41-7) vs. Payton Irvin, St. Charles (22-17)

J.T. O’Rourke, Smithville (28-17) vs. Kenneth Coats, Desoto (30-11)

 

126

Noah Patton, Pacific (49-2) vs. Dylan McCoy, Fort Zumwalt East (17-20)

Ben Locke, Kearney (31-11) vs. Zachary Fennell, Rolla (22-1)

Benjamin Lindley, Fort Zumwalt South (34-7) vs. Blake Cook, Farmington (23-11)

Oscar Ortiz, McDonald County (40-4) vs. Nick Maddux, Platte County (15-10)

Cayden Auch, Neosho (35-1) vs. Jose Muravilla, William Chrisman (27-14)

James Short, Hillsboro (34-11) vs. Tommy Truong, St. Charles (21-6)

Alexsey Salaz, Helias Catholic (34-7) vs. Josh Copher, Webb City (37-9)

Dana Cates, Washington (40-11) vs. Quinten Bell, Poplar Bluff (32-11)

 

132

Callum Sitek, Pacific (48-3) vs. Leyton Manley, Kearney (15-5)

Kolton Sanders, Neosho (49-6) vs. Nicholas Hoven, Fort Zumwalt South (26-18)

Devan Lewis, Smithville (24-6) vs. Drew Felker, Farmington (28-15)

Brandon Jones, Liberty West (32-9) vs. Cole Roark, Lexington (37-12)

Tyler Leonard, Hannibal (39-4) vs. Michael Taylor, Republic (39-8)

J.T. Hale, Rockwood Summit (26-12) vs. Caleb Benshoof, Grain Valley (42-7)

Nathan Pulliam, Rolla (23-0) vs. James Johnson, Washington (25-25)

Evan Winder, Helias Catholic (27-4) vs. Devin Francis, Desoto (25-16)

 

145

Grant Pauli, Windsor Imperial (40-2) vs. Cole Stewart, Carl Junction (29-22)

Tanner Leonard, Hannibal (37-5) vs. Colby Benge, Warrensburg (35-12)

Braxton Barnes, Neosho (50-4) vs. Charles Getz, Webster (21-6)

Trent Legrotte, Grain Valley (42-7) vs. James Griffin, Parkway West (36-3)

Christian Zeik, Liberty West (28-0) vs. Ryan Hampton, Smithville (35-11)

Schmuke Branch, Farmington (28-15) vs. Ryder Heimbach, Willard (41-12)

Caden Green, Kearney (40-10) vs. Louis Obermark, Washington (31-15)

Quincy Nelson, Sikeston (38-11) vs. Will Snider, Marshfield (40-13)

 

152

Sam Frankowski, Rockwood Summit (45-1) vs. Jack Teague, McDonald County (32-10)

Trenton Helton, Liberty West (32-9) vs. Blaine Keuhn, Platte County (24-28)

Trevor Christian, Lebanon (47-2) vs. Luke Longtin, Windsor Imperial (30-20)

Blake Ackerman, Smithville (32-15) vs. Nicholas Genovese, Fort Zumwalt South (28-17)

Garrett Ruby, Hannibal (26-7) vs. Ethan Grasher, Grain Valley (9-2)

Justin Shaver, Festus (45-5) vs. Tallon Heimbach, Willard (45-8)

Jackson Careaga, Helias Catholic (43-6) vs. Brent Williams, Warrenton (19-13)

Nathan Murray, Pacific (35-10) vs. Alec Rothman, Neosho (48-8)

 

160

Ben Courtney, Pacific (42-2) vs. Sean Yachter, Fort Zumwalt East (15-20)

Nolan Saale, Platte County (33-12) vs. Kenyen Keiber, Parkview (36-9)

Jarrett Villinger, Warrenton (45-2) vs. Kameren Brooks, Desoto (23-15)

Colt Adkins, Lebanon (34-12) vs. Dustin Luebbert, Helias Catholic (35-11)

Hayden Fane, Rolla (31-9) vs. Josh Tomich, Warrensburg (19-19)

Ian Cordell, STMRYSTL (33-5) vs. Brayden Eddy, Parkway West (34-5)

Coby Aebersold, Kearney (42-5) vs. Keaton Sanders, Neosho (35-21)

Trevor Wilson, Hannibal (36-6) vs. Davion Steele, Central (28-17)

 

182

Lucas Watson, Desoto (35-4) vs. Drake Lacina, Platte County (15-29)

Clay Wilson, Marshfield (44-5) vs. Treyvon Ward, St. Charles (34-14)

Sam East, Harrisonville (35-0) vs. Wyatt Lazalier, Poplar Bluff (36-17)

Jack Carico, Washington (38-7) vs. Colton Franks, Rolla (32-13)

Jackson Barnhart, Parkway West (37-2) vs. Jake Henson, Lebanon (29-13)

Karthik Mogallapu, Rockwood Summit (35-7) vs. Jayden Uptegrove, Smith-Cotton (21-13)

Drayke Perry, Neosho (37-7) vs. Callen Morley, Ladue (20-7)

Mason Walters, William Chrisman (27-19) vs. Zach McNees, Hillsboro (29-17)

 

220

Dalton Berg, Farmington (35-4) vs. Matt Miller, Webb City (25-14)

Chase Kirby, Hannibal (25-12) vs. Jayme Gray, Harrisonville (27-10)

Haiden Meyer, Union (42-1) vs. Trevor Heitsch, Pacific (29-14)

Kendall Thomas, Grandview (29-13) vs. Evan Bragee, Fort Zumwalt South (33-5)

Justin Mowry, St. Charles (40-7) vs. Dominic Mina, Winnetonka (18-30)

Tyreke Jamison, Sikeston (28-6) vs. Cort Petty, Camdenton (32-9)

Jaden Worthington, Grain Valley (36-6) vs. Jeremiah Austin, Clayton (28-8)

Desean Preyer, Rockwood Summit (25-10) vs. Zane Persinger, Neosho (39-12)

 

CLASS 1

106

Evan Binder, Whitfield (34-7) vs. Caden Hughes, Carrolton (20-15)

Jason Strope, Fatima (37-5) vs. Jaiden Defries, Lathrop (29-10)

Kaden Crane, Palmyra (37-9) vs. Jesus Diaz, Kennett (13-11)

Andon Allen, Gallatin (33-5) vs. Sam Wilhelm, Knob Noster (46-1)

Levi Connelly, Seneca (43-4) vs. Dallas Grippando, Mid-Buchanan (20-17)

Owen Brotherton, Brentwood (29-5) vs. Josh Payne, Lexington (22-17)

Ethan Wood, Rockport (32-5) vs. Jack Gerhard, SMA (29-11)

Adrian Rizvic, GASA (19-3) vs. Jace Bixenman, Marcelin (26-13)

 

113

Jason Shaw, Whitfield (37-6) vs. Justin Stanton, Tarkio (16-12)

Jaden Abongo, Brookfield (32-6) vs. Logan Yoder, Holden (24-17)

Dawson Fansher, North Andrew vs. Corvon Johnson, Brentwood (21-8)

Levi Rand, Versailles (31-3) vs. Conner Teat, Richmond (34-13)

Kendon Pollard, Seneca (33-5) vs. Brayden Stevens, Palmyra (33-13)

Chase Blagg, Hancock (17-17) vs. Joseph Hofmeister, Plattsburg (21-19)

Cooper Fisher, Marcelin (34-3) vs. Zakery Tune, Fatima (26-7)

Nathan Hyde, Mid-Buchanan (22-12) vs. Caleb Little, Christian (18-15)

 

120

Logan Ferrero, Whitfield (34-6) vs. Blake Whipple, North Callaway (29-20)

Clayton Swadley, Seneca (26-22) vs. Garrett McCutchen, Lawson (31-12)

Logan Claypole, Richmond (39-6) vs. Neil Grunig, MSB (9-2)

Ross Critten, Gallatin (37-4) vs. Clayton Coleman, Versailles (15-12)

Lucas Laux, Fatima (41-2) vs. Chance Cummings, Penney (15-12)

Austin Perry, New Madrid Central (27-11) vs. Quinn Gladbach, Brookfield (20-18)

Drystan Dotson, Lathrop (38-7) vs. Jayce Griggs, Blair Oaks (28-24)

Ian Lawrence, Brentwood (28-6) vs. Stone Martin, Hallsville (34-18)

 

126

Garrett Anderson, Maplewood (18-4) vs. Jackson Leath, Lone Jack (37-10)

Ayden Wayne, Gallatin (30-7) vs. Wyatt Cooley, Father Tolton (36-9)

Kolbe Jones, Diamond (35-2) vs. Jacob Wilcox, New Madrid Central (14-22)

Colton Fisher, Marcelin (32-6) vs. Brendan Bertoncino, Maysville (25-9)

Donavan Parn, Brookfield (38-0) vs. Dylon Pappert, Stanbery (32-6)

Blade Crook, Hancock (32-9) vs. Ryen Glaser, Adrian (29-13)

Tim Speer, Mid-Buchanan (30-5) vs. Mason Hutchings, Richmond (37-13)

Payton Lafoy, Versailles (31-11) vs. Kobe Raeman, Whitfield (15-16)

 

132

Xavier Lane, Brentwood (38-3) vs. Kyl Sizemore, Lawson (36-8)

Colton Nelson, Marcelin (27-7) vs. Caleb Meeks, Blair Oaks (45-8)

Wyatt Segar, Polo (45-1) vs. Caiden Gagliano, Whitfield (2-3)

Blake Wiles, Fatima (32-8) vs. Joey Livigne, Lafayette County (35-8)

Conner Johnston, Knob Noster (46-3) vs. Dalton Staton, Carrolton (21-13)

Jynelle Evans, Berkeley (15-7) vs. Rodell Sperry, Gallatin (37-10)

Teague Travis, Father Tolton (26-1) vs. John Odom, Diamond (37-21)

Andrew Beane, Lathrop (40-8) vs. Troquan Mays, New Madrid Central (18-12)

 

138

Wade Raeman, Whitfield (34-7) vs. Radley Reed, Penney (35-5)

Jadon Henry, North Callaway (28-2) vs. Cameron Addington, Diamond (44-15)

Drake Eychaner, North Andrew (36-2) vs. Bobby Ulloa, WC (29-22)

Zack Wicks, Butler (35-9) vs. Mason Barnett, Marcelin (29-8)

Cole Ritter, Adrian (38-2) vs. Drew Loganbill, Tipton (25-15)

Xavier Smith, Hancock (28-14) vs. Bu Walters, Mid-Buchanan (23-8)

Andrew Huddleston, Hallsville (48-3) vs. Samuel Martin, Fatima (15-7)

Tanner Dalinghaus, Lathrop (37-5) vs. Justin Woods, Kennett (10-8)

 

145

Garrett Sheets, Principia (29-7) vs. Grant Wright, North Callaway (26-18)

Dalton Hembree, Seneca (47-4) vs. Derek Aikin, Penney (36-8)

Clayton Stallo, Marcelin (28-2) vs. Reese Callahan, Whitfield (16-16)

Braden Carpenter, Lawson (35-4) vs. Eli Batiste, Blair Oaks (36-20)

Matt Wuntke, Knob Noster (48-3) vs. Jacob Maize, Gallatin (27-19)

Ashton Wynn, Hancock (24-5) vs. Lucas Pemberton, Hallsville (32-17)

Chase Davidson, Mid-Buchanan (31-7) vs. Pake Schmoeger, Holden (27-10)

Jason Matthews, Berkeley (17-4) vs. Ross Arch, Palmyra (31-1)

 

152

Matthew Schueddig, Whitfield (32-10) vs. WrayVauze Givens, MMA (18-8)

Zane Cotten, Seneca (39-13) vs. Lane Horinek, Penney (21-6)

Cullen Bruner, Marcelin (35-4) vs. Peyton Tucker, Valle Catholic (16-18)

Tyler Paul, Lathrop (37-5) vs. Armani Graybill, Holden (29-10)

Kolby Estes, Warsaw (42-2) vs. Owen Schweizer, Gallatin (22-6)

Cody Hughes, Brentwood (35-6) vs. Peyton Timbrook, Palmyra (27-23)

Creed Webster, Mid-Buchanan (38-4) vs. Levi Haney, Blair Oaks (30-10)

Grant Pawlak, BDB (25-11) vs. Chet Cunningham, North Callaway (39-15)

 

170

Zachary Russell, Whitfield (12-2) vs. John Wackerman, Adrian (12-14)

Drayton Harris, Gallatin (42-1) vs. Dawson Baker, Brookfield (12-5)

Dayton Fields, Seneca (44-5) vs. Stephen Keyes, Principia (25-12)

Mark Trump, Trenton (26-15) vs. Elijah Harper, Penney (28-5)

Sean Emerson, Lexington (28-9) vs. Dalton Cook, Lawson (31-9)

Jacob Wicker, New Madrid Central (38-8) vs. Forrest Hertzog, Holden (23-6)

Dorian Walters, Lathrop (45-1) vs. Ben Breitweiser, Father Tolton (18-17)

Kyler Griep, Blair Oaks (30-2) vs. Blake Heuer, Christian (39-7)

 

195

Alex Reyes, Principia (37-3) vs. Skyleer Commons, Seneca (33-17)

Quinton Wolfe, Lathrop (35-9) vs. Ryker Plymell, Richmond (30-19)

Steve Elwell, Knob Noster (48-1) vs. Derrick Taylor, WC (20-17)

Jadan Whitney, Trenton (42-4) vs. Garrett Pair, Lawson (26-13)

Montgomery Mills, Father Tolton (46-3) vs. Brayden Burleson, Mid-Buchanan (9-11)

Herman Jackson, New Madrid Central (27-11) vs. Keilan Jacques, El Dorado Springs (41-9)

Cole Gripka, Maysville (31-5) vs. Pedro Garduno, MMA (15-12)

Riley Rademann, Versailles (40-6) vs. Tristan Jones, Brentwood (32-8)

 

220

Keith Miley, Whitfield (28-12) vs. Maximus Cook, Macon (31-14)

Owen Gray, Diamond (49-8) vs. Thomas Macomber, Lathrop (40-9)

Jordan Delashmutt, North Callaway (34-9) vs. Kevon James, Berkeley (11-10)

Wyatt Becker, Lawson (33-10) vs. Travis Stout, Holden (25-9)

Justin Leath, Lone Jack (46-1) vs. Tallon Privat, Mid-Buchanan (28-15)

Quazavion Jackson, New Madrid Central (32-13) vs. Kane Dobson, Lexington (11-4)

Graydee Rains, Gallatin (41-0) vs. Zach Baldwin, Sherwood (35-11)

Zackary Lewis, Kennett (19-7) vs. Conner Fogue, Father Tolton (35-10)

 

285

Jartavias Maltbia, New Madrid Central (29-9) vs. Andrew Forgette, Adrian (18-10)

Wyatt Callaway, Mid-Buchanan (29-9) vs. Caden Phillips, Macon (42-4)

Justin McGough, Diamond (49-9) vs. Jacob Bader, BDB (12-19)

Monroe Mills, Father Tolton (37-7) vs. Thomas Tharp, West Platte (28-9)

Brooks Baker, Brookfield (37-0) vs. Trevor Rush, Plattsburg (18-13)

Jordan Carter, Kennett (13-11) vs. Colby Stephens, Warsaw (27-11)

Ethan Bowers, Lawson (32-10) vs. Sky Spotted Thunderchild He, MMA (11-9)

Grant Durman, Seneca (22-19) vs. Evan Bartlett, WC (15-26)