Seven schools — including Newton County schools Neosho, Seneca, Diamond, and East Newton — competed Friday in the inaugural Harry Lineberry Open House at Bob Anderson Stadium.

On the girls side, Neosho’s Jayden Browning finished third in the 100-meter dash in 13.76 seconds and Hannah Anderson placed sixth in 14.06.

Taigen Mitchell and Anderson placed fifth and sixth in the 200 in 29.33 and 30.13, respectively, while Courtney Wheeler and Heaven Kivett placed third and fourth in the 400 in 1:09.53 and 1:14.81.

Wheeler won the 800 in 2:54.20 and Destiny Colston finished second in 2:57.44. Colston took second in the 1,600 in 6:29.38.

Kendall Platner finished fourth in the 100 hurdles in 18.44 and third in the 300 hurdles in 54.25.

Neosho finished third in the 4x100 in 55.25, third in the 4x200 in 2:04.27, and third in the 4x400 in 4:43.69.

Platner placed fourth in the high jump at 4 feet, 8 inches, then Melynn Miller took fifth at 4-7, Kylee Schmidt sixth at 4-7, Taylor Ebbinghaus seventh at 4-6, and Amber Thurman eighth at 4-2.

Browning won the triple jump at 33-3 and finished second in the long jump at 15-11. Madison Flynn placed third in the long jump at 15-2 1/2 and third in the triple at 31-2. Mitchell placed fifth in the long jump at 14-3 1/2.

Meredith Reed placed sixth in the discus at 79-11 and sixth in the javelin at 70-0. Ebbinghaus placed third in the javelin at 82-6.

Seneca’s Taylor Mailes won the long jump with a leap of 17-3 1/2 and Haley Miller won the shot put with a toss of 35-5 1/2. Aliyah Grotjohn finished third in the 800 in 3:11.14 and Gracie Heckart placed fifth in 3:27.64 and Maggie Meyer sixth in 3:31.03. Grotjohn placed fourth in the 1,600 in 6:59.21. Seneca placed fourth in the 4x200 in 2:04.38 and second in the 4x400 in 4:42.02. Haley Jarvis and Rylee Darnell placed fourth and sixth in the triple jump at 29-9 and 29-2, respectively. Madison Dunbar finished second in the pole vault at 8-0 and Jarvis took fifth at 7-0. Chaney Platner placed fifth in the discus at 79-11.

Diamond’s Cassie Giles placed fourth in the 800 in 3:12.61. Allison Brown and Rylynn Owens placed fifth and sixth in the 400 in 1:23.83 and 1:26.84, respectively. Aleya Dudley and Hailey Martin placed third and fourth at 7-0. Giles finished fifth in the javelin at 75-9. Lexi Bridges placed fifth in the shot put at 29-2 1/2.

On the boys side, Neosho’s Logan Holmes finished second in the 100 in 11.40, Bret Camerer fourth in 11.93, and Hunter Box fifth in 12.34.

In the 200, Holmes finished third in 24.45 and Noah Reed fifth in 25.20.

In the 400, Tristan Clanton won the race in 54.10 and Donnie Fox placed second in 55.63, Marcus Duncan fourth in 57.02, and Evan Haskins fifth in 58.14.

In the 800, Lakin House won in 2:06.84, nearly 12 seconds ahead of second place, and Connor Jordon placed fifth in 2:22.82, Bryan Hernandez-Ruiz sixth in 2:33.28, Oscar Granados seventh in 2:35.25, and Jose Ramos eighth in 2:38.13.

Kyle Wood and Kaden Cole finished 2-3 in the 1,600 in 4:50.44 and 4:56.18, respectively, while Oliver Bopp placed fifth in 5:05.01.

Cooper Hayes won the 3,200 in 11:01.50 and Jeremiah Enlow and Austin Briley placed fourth and fifth, respectively, in 12:26.13 and 12:27.27.

Dylan Collins finished second in the 300 hurdles in 45.12.

Neosho won the 4x200 in 1:36.82, the 4x400 in 3:40.52, and the 4x800 in 8:56.50, and finished second in the 4x100 in 46.95.

Duncan finished fourth in the high jump at 5-6, Camerer won the long jump with a leap of 18-3 and Talon Mitchell finished third at 17-5, and Haskins placed sixth in the triple jump at 33-9.

Ben Massey finished second in the pole vault at 9-6.

Kaden Decker won the discus with a toss of 97-8 and Tristen Landers finished second at 95-1, Eric Renner fourth at 86-11, and Monrow Suldan fifth at 85-8.

Renner won the javelin at 88-9 and Linders finished second at 85-2 and Box third at 79-8.

Decker placed third in the shot put at 41-6 and Kipp Box fourth at 38-5.

Diamond’s Colby Housh won the triple jump at 38-7 3/4 and finished second in the long jump at 17-10.

Seneca’s Jase Cornett finished second in the 110 hurdles in 18.09.

East Newton’s Drake Howard and Drake Steele finished fourth and fifth in the javelin at 77-7 and 65-0, respectively.