MONETT — Neosho, McDonald County, and Diamond competed Thursday in the Cub Relays hosted by Monett.

Neosho finished a distant second on the boys side with 127 points (90 behind overall winner Nixa) and McDonald County finished a distant second on the girls and fourth on the boys side.

On the boys side, Neosho cleaned up the relays with victories in all four events: 45 seconds in the 4x100, 1:34.20 in the 4x200, 3:32.10 in the 4x400, and 8:41.19 in the 4x800.

Logan Holmes, Jonathan Jackson, and Noah Reed placed fifth, sixth, and eighth in the 100 in 11.60, 11.60, and 11.90, respectively.

Holmes, Fox, and Reed placed 3-4-5 in the 200 in 23.50, 24.20, and 24.50.

Nate Wimpey and Ben Massey finished 1-2 in the 400 in 53.40 and 57.30.

Lakin House and Kyle Wood placed first and third in the 800 in 2:03.80 and 2:11.80, respectively, while Connor Jordon finished fourth in 2:18.60.

Oliver Bopp and Wood finished 1-2 in the 1,600 in 4:52.30 and 4:54.90, respectively, and Bryan Hernandez-ruiz placed seventh in 5:20.20.

Kaden Cole, Bopp, and Cooper Hayes finished 1-2-3 in the 3,200 in 10:41.00, 10:47.20, and 10:50.90, respectively.

Dylan Collins and Jeremiah Larson placed fifth and sixth in the 300 hurdles in 45.40 and 47.00.

In the field, Marcus Duncan finished eighth in the high jump at 5 feet, 4 inches, while Hadyn Riggs and Reed placed ninth and 10th at 5-0.

Bret Camerer placed fourth in the long jump at 18-10, followed by Collins in sixth at 18-1 and Cobe Strickland seventh at 18-1/2.

Jackson finished second in the triple jump at 39-7 1/4, Camerer took eighth at 35-7 1/2, and Strickland finished ninth at 34-3/4.

Massey placed fifth in the pole vault with a clearance of 9-0.

Kipp Box led the discus contingent with a second at 137-5 and Drew Osborne and Tristen Linders placed fifth and ninth, respectively, at 121-3 and 104-0.

Osborne won the javelin with a toss of 152-3. Hunter Box took fifth at 125-8 and Riggs eighth at 118-0.

Box finished third in the shot put at 38-6 3/4 and Osborne’s impressive throwing day included seventh in the shot at 36-1/2.

McDonald County’s Corbin Jones proved the fleetest of the fleet in the 100 with a winning time of 11.00, while Eh Doh Say finished seventh in 11.90 and Junior Teriek ninth in 12.10.

Jones won double gold with a 22.80 first place time in the 200. Joel Morris and Say finished sixth and seventh in 24.70. Teriek placed 10th in 24.90.

Bryce Berryhill finished fifth in the 1,600 in 5:09.70.

Morris finished third in the 110 hurdles in 16.80 and second in the 300 hurdles in 44.20.

McDonald County finished third in the 4x100 in 47.00 and the 4x200 in 1:37.40.

In the field, Jones added to his impressive gold tally with victories in the long and triple jump, winning the former at 21-6 3/4 and the latter at 43-1 1/2.

Michael Williams finished second in the high jump at 5-8, second in the long jump at 20-11 3/4, and third in the triple at 38-8.

Cale Adamson finished third in the high jump at 5-8.

Zach Woods and Huechi Xiong finished second and third in the pole vault at 12-6 and 12-0.

Brennon White, Eric Munos, and Kaiden Zuniga-Campbell placed eighth, 13th, and 15th in the discus at 107-9, 93-7, and 85-6.

Morris finished 11th in the javelin at 108-8, Ricardo Salas 12th at 107-3, and Angel Arteaga 14th at 92-4.

Garrett Gricks placed ninth in the shot put at 35-11 3/4, Zuniga-Campbell 11th at 32-11 3/4, and Alexis Sanchez-Estrada 15th at 29-9.

— On the girls side, McDonald County’s Boer Liberty placed fourth in the 200 in 30.90 and sixth in the 100 hurdles in 20.50.

Ruby Palomo finished third in the 100 hurdles in 17.10 and the 300 hurdles in 51.10. Makaila Thacker placed fourth in both events, running 17.90 in the 100 hurdles and 54.40 in the 300 hurdles. Gissele Reyes-luna placed fifth in the 300 hurdles in 56.00.

McDonald County placed third in the 4x100 in 56.70 and the 4x200 in 2:00.40.

Erin Cooper finished second in the high jump at 4-8 and fourth in the long jump at 14-8 3/4. Sosha Howard took third in the long jump at 15-1 1/4 and second in the triple at 32-2 3/4.

Rita Santillan placed third in the triple at 29-11 1/2 and fifth in the long at 14-6 3/4.

Chloe Teague won the pole vault by clearing 8-0 and Kelly Brennan finished second at 7-6.

Emily Landers placed second in the discus at 100-7 and third in the shot at 32-10 1/2. Rebecca Green took fifth in the javelin at 82-4, sixth in the shot at 38-7 3/4, and seventh in the discus at 83-6. Briana Estrada finished sixth in the discus at 85-7 and seventh in the shot at 27-6. Mariana Salas placed third in the javelin at 94-3.

Team results, boys: Nixa 237, Neosho 127, Lamar 103, McDonald County 102, Monett 36, Diamond 7, Billings 3, Everton 2, Cassville 0.

Team results, girls: Nixa 190, McDonald County 101.5, Cassville 80, Monett 56.5, Diamond 53, Lamar 51, Neosho 4, Billings.